Jakie właściwości ma amarantus?

Należy mieć świadomość, że amarantus od BEE jest nie tylko jednym z najstarszych gatunków zboża, ale również jednym z najstarszych roślin, które są uprawiane przez człowieka. Jakie ma właściwości prozdrowotne? Gdzie dokładnie można go wykorzystać?

Właściwości prozdrowotne amarantusa

Nasiona amarantusa są doskonałym źródłem witamin i aminokwasów. Ponadto nie zawierają w swoim składzie glutenu. Jest to bardzo istotna informacja dla wszystkich osób, które są uczulone na wspomnianą substancję. Dania z dodatkiem amarantusa rekomendowane są także diabetykom. Omawiany produkt ma bowiem bardzo niski indeks glikemiczny. Zawiera także cukry złożone, które nie przyczynią się do gwałtownego podniesienia poziomu cukru we krwi. Nie wszyscy wiedzą, że nasiona amarantusa wspierają odchudzenie. Potrawy z ich dodatkiem są nie tylko bardzo sycące, ale również zawierają bardzo małą liczbę kalorii. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że nasiona amarantusa są doskonałym źródłem magnezu, wapnia, a także witamin z grupy B. Godny uwagi jest również fakt, że amarantus ma udokumentowane działanie grzybobójcze.

Wykorzystanie amarantusa


Nasiona amarantusa należy gotować w lekko osolonej wodzie. Należy mieć świadomość, że po ugotowaniu można je bez żadnego problemu stosować, jako dodatki do sałatek, zapiekanek czy deserów. Warto również wiedzieć, że nasiona amarantusa mogą zostać wykorzystane, jako dodatki do płatków śniadaniowych czy jogurtów. Z kolei wegetarianie mogą robić z nich zupy czy kotlety. Obecnie w sklepach specjalizujących się w sprzedaży zdrowej żywności można kupić mąkę z nasion amarantusa. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie jej do domowych wypieków. Nie wszyscy wiedzą, że obecnie możliwe jest zaopatrzenie się w pieczywo z amarantusem czy płatki amarantusowe. Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się amarantus ekspandowany. Jest bardzo podobny do ryżu preparowanego. Można dodać go do zup mlecznych, deserów czy jogurtów. Jest nie tylko lekkostrawny, ale również nie powoduje żadnych uczuleń.